Lokalizacja

Położony w makroregionie Wyżyny Lubelskiej Nałęczów tworzy razem z oddalonym o zaledwie niewiele ponad 20 km Kazimierzem Dolnym oraz Puławami turystyczny trójkąt. To do Nałęczowa kierują swe kroki ludzie, którzy chcą odetchnąć od zgiełku większych aglomeracji. Warunki mikroklimatyczne w regionie Nałęczowa wyróżniają się właściwościami leczniczymi, które mają dobry wpływ na cały organizm. To w Nałęczowie znajduje się jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Unikatowy mikroklimat regionu pomaga w pełni zregenerować siły. Nie brakuje tu miejsc, w których możemy się w pełni zrelaksować. Ośrodki SPA, baseny oraz niezwykle cenne pijalnie wód urozmaicają krajobraz miasta i uzupełniają ofertę rekreacyjną.

 

Cenny nałęczowski mikroklimat doceniono dołączając Płaskowyż Nałęczowski, w granicach którego leży całe miasto, do programu Natura 2000. W granicach płaskowyżu znajduje się cały tutejszy region rozciągający się na ponad 1000 ha. Decyzją Komisji Europejskiej obszar obejmuje także Kazimierz Dolny, Bochotnicę, Lublin, Wąwolnicę i Puławy.

Dla osób aktywnych fizycznie również nie zabraknie atrakcji w tym regionie. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, takie jak Droga Lipowa, Wąwóz Łukoszyński, szlaki prowadzące do pałacu w Czesławicach, neogotyckiej bazyliki w Wąwolnicy czy do XV-wiecznej wieży ariańskiej w Wojciechowie, pozwalają aktywnie poznawać region. W okresie zimowym warto wybrać się do Rąblowa, by skorzystać z tamtejszych  sztucznie naśnieżanych wyciągów narciarskich.

 

Założone w 1878 r. w Nałęczowie uzdrowisko, XVII-wieczny Park Zdrojowy z owalnym stawem, uroczymi alejkami wijącymi się wśród unikatowego drzewostanu, zabytkowe wille projektu Jana Witkiewicza (bratanka Stanisława), niezwykłe szlaki spacerowe i rowerowe charakteryzujące się dynamiczną rzeźbą lessową, prowadzące przez wąwozy i głębocznice, łączące się tu rzeki Bystra oraz Bochotniczanka, przeplatają się z nowoczesnym obliczem miasta.

Osiedle „Nałęczowskie Wzgórze” powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnych dóbr Nałęczowa i kreuje postępowy profil miasta. Do Parku Zdrojowego można dotrzeć przylegającymi do osiedla wąwozami – m.in. wąwozem Głowackiego położonym poniżej Parku na prawym zboczu doliny Bystrej. Przyjemny spacer w malowniczej scenerii zajmie nam kilka minut.

 

 

powrót

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, które są zapisywane w pamięci urządzenia. Możesz określić warunki przechowywania cookies w Twojej przeglądarce zmieniając jej ustawienia. Poznaj szczegóły polityki prywatności.